Unijna dyrektywa o ochronie sygnalistów z grudnia 2019 roku nakłada na organizacje, zarówno prywatne jak i publiczne, zatrudniające powyżej 50 pracowników lub generujące powyżej 10 mln EUR obrotu lub sumy bilansowej rocznie obowiązek wdrożenia bezpiecznego kanału sygnalistów.
Informacje na ten temat mogą wydawać się niejasne, a prawniczy język niezrozumiały. Przyjrzyjmy się im bliżej i wyjaśnijmy jakie wymogi musi spełniać bezpieczny kanał sygnalistów.
1. Poufność tożsamości sygnalisty
Co mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Wymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:Należy umożliwić anonimowe zgłaszanie nieprawidłowości i prowadzenie dialogu
2. Czas reakcjiCo mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UniiWymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:
3. Osoby kontaktoweCo mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UniiWymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:Należy zadbać o odpowiedni system ochrony sygnalistów, umiejętności i procedury do prowadzenia dochodzeń.
4. Działania następczeCo mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UniiWymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:Niezbędny jest solidny system zarządzania zgłoszeniami, który będzie podstawą dla rzetelnych działań następczych.
5. Komunikacja i informacjaCo mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UniiWymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:Należy zrobić wszystko co możliwe, aby dać ludziom poczucie pewności bezpieczeństwa przy zgłaszaniu nieprawidłowości wewnętrznych. 6. RODOCo mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UniiWymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:System sygnałowania musi zapewniać możliwość realizacji praw i obowiązków wynikających z RODO, są to m.in.:
7. Przechowywanie zgłoszeńCo mówi dyrektywa?
>> Na podstawie dokumentu: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa UniiWymogi bezpiecznego kanału sygnalistów w praktyce:Należy zamykać sprawy w ramach jednego zintegrowanego systemu zgłaszania nieprawidłowości.
Co dalej?Chcesz być jako pierwszy informowany o postępach prac nad ustawą i nowościach w temacie bezpiecznego systemu sygnałowania? Zapisz się do naszego newslettera! |